• 2023/2024

• 1. Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí

2. Rozvíjanie profesijných kompetencií učiteľov materských, základných a stredných škôl v kontexte zvyšovania úspešnosti reformy systému základného vzdelávania

3.Cesta mladých, o.z. – v zastúpení združenia Viac ako vzdelanie – mentoring a tútoring + doučovanie

4. POP 3

5. Zelená škola - v rámci projektu Zelená škola, do ktorého sme vstúpili v školskom roku 2020/2021 máme vypracovaný a schválený enviromentálny akčný plán na rok 2022/2023, ktorý zahŕňa:

• vytvorenie náučného chodníka, v rámci ktorého pomenujeme a označíme stromy v školskom areáli,
          • v rámci zachovania lepšieho opeľovania vytvoríme opeľovačom prirodzené prostredie – úmyselne nepokosíme časti kvitnúcich rastlín a tráv v zadnej časti školy
          • rozmiestnime vlastnoručne vyrobené vtáčie kŕmidlá v korunách stromov a hmyzie hotely
          • osadíme kôš pri multifunkčnom ihrisku,
          • zriadime oplotenú bylinkovookrasnú záhradu v priestore za budovou školy - medzi  školou a škôlkou,
          • v prírodovednej učebni si spravíme vlastnú čajovňu,

6. Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“k Medzinárodnému dňu školských knižníc 26. októbra 2023 Celoslovenský projekt sa uskutočňuje pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

7. „...ideme hrať ping poooooong“ – jarná časť časť od 1.5. – 30.06.2024

8.Teach for Slovakia

S oficiálnou podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu sme sa zapojili do spusteného prestížneho medzinárodného programu Teach For All (na Slovensku pod názvom Teach for Slovakia).

Naša škola bola zaradená medzi úzku skupinu inovatívnych základných škôl pôsobiacich v sociálno-ekonomicky náročnom prostredí, ktoré boli vybrané pre realizáciu programu.

V rámci programu Teach for Slovakia bude v školskom roku 2022/2023 vyučovať 2 absolventi  neučiteľského smeru, ktorí sú špeciálne vybraní a dva roky intenzívne trénovaní pre prácu učiteľa v ťažkých socioekonomických podmienkach podľa prevereného zahraničného modelu. Tento neštandardný postup zapájania absolventov bez pedagogického vzdelania má plnú podporu ministerstva a prezidentky SR Z.Čaputovej.

9. Eko  - alarm - Živica

10. NP Podpora ochrany detí pred násilím

11. Záložka do knihy spája školy

12. Hurá von.sk – Živica - v rámci projektu Hurá von sme sa inšpirovali zážitkovým učením mimo školskej triedy - vonku, ktorého cieľom je zvýšiť motiváciu, chuť objavovať nové možnosti a výzvy vo vzdelávaní. Mladí kolegovia majú odvahu, inšpirácie a nadšenie pre prenesenie časti vyučovania do priestorov školského areálu pod krytým prístreškom pri školskej telocvični s vlastnoručne vytvorenou veľkou tabuľou na stene telocvične.

13.Svet plastelíny 2024 – 8 kg plastelíny

14. Urbact onestage

15. Interaktívne skupiny – rovesnícke učenie

Ako riešenie podpory vzniku záujmu komunity/rodiny o vzdelávanie  a dianie v školskom prostredí sa javí ako nevyhnutná potreba zapojenia členov rodiny a komunity z prostredia, ktoré žiaci poznajú do vzdelávania/prostredia školy. V interaktívnych skupinách, ktoré plánujeme realizovať v budúcom školskom roku budú zapojení dobrovoľníci/aktivační pracovníci/poberatelia hmotnej núdze/už dospelí členovia komunity, ktorí sa budú zúčastňovať vzdelávania v triedach, spoločne so žiakmi sa učiť a osvojovať si vedomosti, zručnosti, návyky a postoje, zároveň budú pomáhať v komunikácii a aj pri riešení problémov v správaní  žiakov . Dobrovoľník v triede bude novým prvkom v našej škole s ukončeným ale aj bez ukončeného základného vzdelania, ktorý si zároveň v priebehu školského roka bude realizovať kurz na získanie nižšieho stredného vzdelávania. Bude to obojstranná a prospešná činnosť pre školu aj pre komunitu. V minulom školskom roku požiadali 4 naši bývalí žiaci o možnosť realizovať takýto kurz na získanie nižšieho stredného vzdelania v našej škole. Epidemiologická situácia a ani personálne zabezpečenie mimo školy a po vyučovaní však z hľadiska naplnenia rámcového učebného plánu kurzu stanovené MŠVVaŠ SR v podmienkach školy nie je možné a preto hľadáme cesty a spôsoby pomoci aj v tomto smere.

Aké benefity a čo očakávame?

• zapojenie komunity do života školy – posilnenie postavenia komunity a postupné stieranie nedôvery a neochoty spolupracovať a riadne si plniť školskú dochádzku,
          • vytvorenie priameho spojenia s komunitou – zjednodušenie komunikácie medzi školou a rodinou,,
          • budovanie vzťahov a sieťovanie
          • zlepšenie dochádzky,